Průřez francouzskou filmovou tvorbou

Festival slavnostně zahájí předpremiéra komedie Michela Hazanaviciuse Obávaný, která sklidila úspěch na letošním festivalu v Cannes. Ve vtipném zpracování je v ní zachyceno jedno období ze života a tvorby Jean-Luc Godarda – nestora francouzské kinematografie.
V předpremiéře budou uvedeny i další novinky, mezi nimiž jsou životopisné snímkyGauguin s Vincentem Casselem v hlavní roli,Rodin s Vincentem Lindonem či Happy End s Isabelle Huppert a Jean Luis Trintignantem v hlavních rolích. A rovněž bude uveden poslední snímek Martina Provosta Polibek od Beatrice s Catherine Denenuve a Catherine Frot.
filmová tvorba
Svěží a sebeironický pohled na filmový průmysl přináší komedie Rock´n Roll režiséra a herce Guillauma Caneta. Podle stejnojmenné literární předlohy Pierra Lemaitra natočil dramatický příběh z první světové války Na shledanou tam nahoře režisér Albert Dupontel. Pro všechny, kteří mají rádi komedie, natočila režisérka Amanda Sthers snímek Madame služebná, která bude mít rovněž svoji premiéru.
plný kinosál
Pro rodiče s dětmi je připraven úspěšný animovaný snímek Clauda Barrase Můj život Cuketky. Ten si už vydobyl cenu za nejlepší animovaný snímek na Berlinale a dva Césary. K vidění budou retrospektivní snímky výjimečného režiséra Jean-Pierre Melvilla, od jehož narození letos uplyne sto let. Kněz León Morin, Práskač či Osudový kruh patří mezi jeho stavební kameny francouzské kinematografie a staly se zároveň odrazovým můstkem filmové kariéry Jean-Paul Belmonda a Alana Delona. Osud populární zpěvačky mapuje film režisérky Lisy Azuelos Dalida. Django režiséra Etiena Comara vypráví příběh jazzového kytaristy romského původu během druhé světové války.

Za zmínku rovněž stojí film na rozhraní komedie a dramatu Milosrdné lži režiséra Guillaume Caneta, který není v hlavní části programu, ale rozhodně stojí za zhlédnutí.Upoutávku na něj najdete v internetovém magazínu .