Lepší výsledky díky barvám


</div>
<p>Psychologický vliv barev byl znám a využíván už starověkými civilizace, konkrétně v<strong>Egyptě</strong> a v <strong>Číně</strong>. Už tenkrát lidé pomocí sladěného barevného prostředí léčili různé neduhy. Napříč stoletími byly barvy a jejich účinky zkoumány filozofy, umělci a vědci. V novodobější historii mají pro barvu jako vědeckou disciplínu největší přínos<strong>Isaac Newton</strong> a <strong>Johan Wolfgang von Goethe</strong>, který roku 1810 vydal <em>Nauku o barvách.  </em><br />
Z psychologického hlediska dělíme barvy na <strong>teplé</strong> a <strong>studené</strong>. Mezi teplé barvy patří <strong>červená</strong>, <strong>oranžová</strong> a <strong>žlutá</strong>. Studené barvy jsou naopak <strong>zelená</strong>, <strong>modrá </strong>a <strong>fialová.</strong> Tyto barvy můžeme vnímat třemi základními způsoby: <strong>aktivně</strong>, <strong>pasivně</strong> a <strong>neutrálně</strong>.<br />
<img alt=
Žlutá a oranžová
Jestliže toužíte zvýšit vaši kreativitu a vynalézavost, tak se obklopte právě těmito barvami. Žlutá a oranžová jsou velice optimistické barvy, které mají pozitivní vliv na naši psychiku a pohání nás něco vytvářet.
Žluté a oranžové stěny se nejvíce hodí do zasedacích místností a kreativních center. Právě zde lze jejího potencionálu využít na maximum.
pracovník v košili
Červená
Červená je energická barva, která nás vybízí k aktivitě. Pracovní prostředí, kde je dominantní právě tato barva, vás doslova nenechá spát.
Vhodná je do kanceláří, ovšem jen v malém množství. Jakmile se to s červenou přežene, tak působí agresivně.

Zelená a modrá
Jsou to barvy klidu a harmonie. Podporují soustředění a dokáží v nás vyvolat pocit důvěry. Zelená a modrá působí velmi seriózně, a tak je vhodné je použít na úřadech, kde budou příznivě působit na klienty.
Nešlápnete vedle ani pokud je využijete ve studovně či dílně. Lidé pracující v takovém prostředí se budou lépe soustředit na svoji práci.
Jelikož tyto barvy řadíme mezi studené, najdou uplatnění i v horkých provozech, jako jsou kuchyně a pekárny. Zelená a modrá dokáží horké prostředí alespoň pocitově o pár stupňů ochladit.

Bílá a béžová
Jedná se o neutrální barvy, které skvěle doplňují sytější odstíny a tlumí jejich účinek. Na člověka působí klidně a zodpovědně.
Právě díky těmto vlastnostem se nejlépe hodí do banky. Jestliže je zkombinujete s hnědým nábytkem, budou v klientech vyvolávat pocit klidu, bezpečí a zajištěnosti.
 
A jakým barvám se raději vyhnout?
 
Šedá
Tato barva uspává a ve větším množství může člověka dohnat až k depresi. Z toho vyplývá, že použít ji v pracovním prostředí je naprostá hloupost. V kancelářích by evokovala pocit "nudné práce", což by jen snižovalo výkon zaměstnanců.
V malém množství ji ovšem využít lze. Skvěle se hodí jako doplněk k výrazným barvám, které neutralizuje a prostředí pak vypadá klidnější.

Zlatá a stříbrná
I v tomto případě opět platí, že pokud je použijete v rozumné míře, tak je vše v pořádku. Nejlépe působí v kombinaci s přírodními materiály.
Zlaté a stříbrné je však třeba se vyvarovat ve větším množství, a to hlavně v bankách a pojišťovnách. Na klienty by působili příliš pompézně a neupřímně, což by je mohlo odradit.

Lepší výsledky díky barvám
Ohodnoťte příspěvek
ebook-jak-jist-pred-a-po-treninku-728x90-1495697956-1496178214-1500994520.jpg