Plavání, čvachtání aneb užití si koupání

Jak si nejlépe užít plavání a veškeré vodní radosti v létě? Někdo je stoupencem veřejného koupaliště, jiní nedají dopustit na koupání v přírodě. Pro mnohé je prioritou vlastní zahradní bazén. Vše má své klady a zápory. A proč se těší oblibě přírodní jezírka na koupání?

koupání v podzámčí

Koupání v přírodě

Mezi výhody náleží, že nejste omezeni otevírací dobou, ani časovým intervalem stráveným u rybníka apod. Můžete si zvolit místo, kam se vydáte za vodním dobrodružstvím. Mezi další přednosti patří užití si pobytu v přírodě, mnohdy krásný výhled okolní krajiny. Převážně jste obklopeni zelení a k dispozici máte dostatečný prostor. Avšak je třeba upřednostnit přírodní koupání, kde je známa kvalita vody, kde nehrozí riziko v podobě sinice apod. Koupání v přírodě tak není doporučováno gravidním ženám a velmi malým dětem. Naproti tomu i u nás lze stále najít koupání s čistou vodou, jakou mívají zejména pískoviny a lomy.

klouzačka do vody

Bazén a nejen zahradní

Kouzlo a síla užití si koupání v bazénu. Nabízí se alternativa v podobě návštěvy veřejného bazénu. Kde máte k dispozici skříňku na uložení vlastních věcí a oblečení. Pro někoho může být velmi silně chlorovaná voda problémem, jenž vyvolává alergickou reakci. Také veřejné bazény nemusí vždy poskytnout dostatečný prostor díky vysoké návštěvnosti.

Druhou variantou je pořízení vlastního zahradního bazénu, kdy máte maximální komfort v podobě soukromí a využití bazénu. Nicméně je důležitá údržba bazénu i vody, aby koupání bylo reálné. Důležitá je kvalita v rámci adekvátní péče

Domácí jezírko sloužící ke koupání neboli biotop

Tvar jezírka záleží jenom na vás. Podstatné je vědět, že na přírodní jezírko potřebujete větší prostor než v případě pořízení venkovního bazénu. Je důležité místo i okolo jezírka. Jezírko obsahuje dvě části. Hluboká část je vybudována ke koupání a mělká slouží coby filtrace vody a je porostlá vodními rostlinami. Biotop je vodní plocha, která má samočisticí funkci, neboť pracuje na bázi ekosystému s trvalou vodou adekvátní ke koupání.