Český akciový index válcuje ty nejvýznamnější na světě

Největšího zhodnocení akcií v Česku v letošním roce dosáhla společnost Fortuna. Cenné papíry této společnosti od začátku roku upevnily svoji hodnotu o více než 70 %. Na výsluní se opět dostala i petrochemická skupina Unipetrol a provozovatel veřejnoprávní televize Nova, společnost CME. Hodnota firem obchodovaných na burze se celkově proti stavu na konci předchozího roku zvýšila o 130 miliard korun. Tedy celkový nárůst je dokonce 13% na částku více než 1,1 bilionu korun českých.
 kurzy akcií
 
Za rok 2016 přitom jejich ceny o čtyři miliardy korun klesly.
 
V letošním roce proti tomu přidal i český klíčový index PX a to téměř o jedenáct procent a dostal se na výkonnější pozici než světové nejvýznamnější akciové indexy jako americký S&P 500, německý DAX či britský FTSE 100.
 
Tento dobrý ekonomický růst nejen v České republice, ale téměř v celé Evropě a vysoká dynamika průmyslové výroby nahrávají výrobním společnostem, jako je právě například již zmiňovaný Unipetrol. Faktory jako nízká nezaměstnanost, rostoucí mzdy a posilující se spotřebitelská důvěra hrají společnostem v oblasti služeb také do karet.
 
Historicky nejnižší nezaměstnanost v České republice
 
Tento dobrý ekonomický stav podtrhují i data z trhu práce, která ukazují historicky nejnižší nezaměstnanost. Samozřejmě tím pádem mzdy rostou a domácnosti mohou více nakupovat. Další faktor, který ovlivňuje dobrou ekonomickou situaci a tedy i dobrý stav českých akcií, je nízká cena ropy a rychlý růst českých obchodních partnerů v rámci EU, hlavně tedy v Německu.
 koule z eur
Historicky nejvyšší čistý zisk za polovinu roku
 
Unipetrol v první polovině roku 2017 získal historicky nejvyšší čistý zisk a to 6,4 miliardy korun. Tím se jasně projevila rostoucí spotřeba pohonných hmot. Evropská poptávka také zvýšila marže na výrobě plastu v petrochemické části této firmy.