Alergie na laktózu aneb laktózová intolerance


</div>
<p>S vyšším věkem stoupá také riziko, že se vaše tělo stane netolerantním vůči laktóze, nebo se enzym laktázy nebude tak snadno rozpouštět v těle a tím metabolicky zpracovávat a správně vylučovat. Co s tím můžete dělat?</p>
<p>–          <strong>Vynechte laktózu </strong><br />
Všechny mléčné výrobky se stávají vaším nepřítelem a jste nuceni je nahrazovat jinými, většinou sójovými výrobky, například sójové mléko, případně řecké jogurty, které nahrazují mléko umělým dresingem.</p>
<p><img alt=

Co způsobuje laktózu?

Nic, co byste mohli ovlivnit. Tedy řečeno jednoduše, není možné si tuto alergii nějak aktivně vytvořit například tím, že nejíte dostatek laktózy v dětství, nebo tím, že jste nebyli kojeni, nebo například přehnanou konzumací mléčných výrobků.
Alergie či intolerance laktózy je způsobena geneticky, konkrétně se jedná o laktózovou intoleranci, tedy alaktázii.

Co je to laktóza?

Laicky řečeno je to mléčný cukr. Právě ten je jediným zdrojem potravy pro kojence. V mateřském mléce ho najdeme až osm procent.

vajíčka
·         Co je to laktáza?

To je enzym, prvek, který je v našem těle přítomen proto, aby štěpil a rozkládal mléčný cukr, tedy aby bylo možné pro naše tělo tento cukr strávit a vzít z něj živiny potřebné pro život. V kojeneckém věku je tvorba tohoto enzymu velmi vysoká, pak ale prudce klesá, když se do stravy dítěte vloží více potravin.

Jak se s laktázou vyrovnává dospělý člověk?

V dospělosti má člověk sotva deset procent množství enzymů laktázy, jako měl v kojeneckém věku. Během života dále klesá, proto například lidé v důchodovém věku nejsou schopni laktózu vůbec strávit a působí jim střevní potíže.

sýr

Existují dva typy alaktázie:

1.       Primární: s tou se setkáváme u dospělých lidí. Zde je intolerance způsobená úbytkem enzymů laktázy.
2.       Sekundární: s tímto typem se setkáváme u dětí. Zde se jedná o vrozenou intoleranci. 

Alergie na laktózu aneb laktózová intolerance
Ohodnoťte příspěvek
Separator image Posted in Ženy.