Hnojením dodáváme rostlinám minerální látky. Ty jsou nutné pro fotosyntézu a tedy pro samotné přežití rostliny.
Nakrmit těmito minerály je potřeba hlavně rostliny v květináči. Množství půdy, ze kterého rostlina čerpá je tu omezené. Pokojové a balkónové květiny by bez správného hnojení brzy zahynuly. Musíme se naučit hnojit správně, aby naše rostliny vzkvétaly a staly se naší chloubou.
Existují tu zásady. Jak jsme si už řekli, hnojivo je zásadní pro vývoj našich zelených společníků. Nesmí se to všem přehnat. Přehnojení by mohlo mít pro rostlinu neblahé důsledky, i tady je klíčová rovnováha. Dodržujeme přesné dávkování na obalu hnojiva i poměr hnojiva a vody, ve které jej rozpouštíme.
Rostliny hnojíme většinu na jaře, kdy začíná jejich vegetační období. I pokud použijeme dlouhodobé hnojivo, nemusí být vždy na celé léto vystaráno.
Na začátku srpna dáváme na rostlinu větší pozor, jeví-li známky vyčerpání (zežloutlé listy, zpomalený růst, zplihlost…) a nevidíme na ní žádné škůdce, nejspíš potřebuje ještě přikrmit.
Je-li vaše rostlina nemocná, hnojení jí zpravidla příliš nepomůže. Naopak může vše ještě zhoršit. Napadnou-li rostlinu škůdci, řešte primárně škůdce a hnojte až když bude zdravá.
Máte-li zahrádku a venkovní rostliny, je to trochu jinak. Vzhledem k tomu, že v přirozené půdě žijí půdní organismy, které rozkládají živiny, hnojení je třeba o poznání málo. Rostliny si většinou vystačí s tím, co poskytuje příroda. Ovšem ne úplně ve všech případech. Například křehké růže potřebují dopomoci v červnu hrstí kompostu a organickým dusíkatým hnojivem zvaným rohovina. Další rostliny jako dýně nebo rajčata je také vhodné přihnojovat, rohovinou nebo kompostem. Obecně platí, že když vaše zahradní okrasy nerostou, jak by měly, hnojení zvažte. Ten nejlepší způsob vám poradí prodejně rostlin.
Přeji vám, aby vaše rostliny vzkvétaly a zútulnily vám krásně váš domov.