Jak funguje písková filtrace

Každý, kdo má bazén, potvrdí, že čistotu vody je třeba udržovat, jinak voda brzy moc na koupání nebude. Otázkou je, jak tedy vodu udržet v průzračně čistém stavu. Jistě, existuje spousta přípravků, které s tím mají pomoci, ovšem tou nejčastější a nejlepší metodou stále zůstává filtrace.typický zahradní bazén.jpg

Obecně vzato je princip filtru jednoduchý: propustí vodu, ale už ne nečistoty. Samozřejmě jich máme několik druhů. Jeho výběr záleží vždy na typu znečištění, které se snažíme odstranit a také na tom, jak dlouhou dobu působí.

Z tohoto důvodu se u bazénů prakticky nepoužívají látkové filtry – velmi snadno a rychle se zanáší a je tedy třeba je často měnit. Nehledě na to, že by se na nich brzy začala tvořit plíseň díky konstantní vlhkosti a kontaktu se znečištěním.

Papírové filtry se nedají použít – velmi brzy by se rozmočily. Ony celkově nejsou vhodné pro dlouhodobé používání, pouze pro rychlé nárazové užití. Typickým příkladem je dělání kávy či čaje.

Nejčastěji se proto u bazénů používá pískové filtrace Chlorito. Zde je princip takový, že voda prochází pískem, přičemž se zbavuje nečistot. Může se zdát, že tento princip nemůže fungovat – písek přece propustí vše, ne?látkový filtr.jpg

Vzpomeňme si však na vlastnosti mokrého písku. Co se stane? Vytvoří tuhou, pevně spojenou hmotu, což je právě cílem tohoto typu filtru. Přes tuto písčitou hmotu – v podstatě bláto – neprojde prakticky žádná nečistota, ať už se jedná například o napadaný hmyz, nebo o zárodky řas a sinic, které se na mokrém písku zachytí.

Výhodou také je, že vydrží pracovat poměrně dlouho bez výměny. Dává se totiž často větší objem písku, vydrží tedy déle filtrovat. Navíc má velkou čisticí kapacitu, takže v mnohých případech předčí i látkový filtr.

Možná namítnete, že budete mít zrníčka písku v bazénu. Není tomu tak, a to ze dvou důvodů. Tím prvním je pečlivý výběr druhu písku, který se ihned po namočení spojí. Druhým důvodem je samotná instalace. Před samotným spuštěním je totiž třeba písek důkladně namočit, aby získal svou filtrační schopnost.

Je však nutno říci, že ač pískový filtr vydrží pracovat dlouho, věčně to není. Čas od času (podle toho, jak moc je filtr zatěžován prací) je potřeba písek vyměnit. Zde je třeba dbát na použití správného typu, jak již bylo popsáno výše, a dodržet předepsané postupy při aktivaci.

Přes to přese všechno zůstává pískový filtr jedním z nejlepších řešení pro bazény, jaké dnes máme k dispozici. Proto se nebojte do něj jít.

Separator image Posted in Zboží.